Telefon ve bilgisayar da maillere ulaşım çözümü hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.Sadece tek cihazda kullananlar için böyle bir problem söz konusu değildir. POP3 sunucusu üzerinden kurumsal mail kullananlarda ve genelde bir maili bir kaç farklı cihazda görüntülemek isteyenlerde bazı problemler yaşanmaktadır.Bunun çözümü için bazı öneriler sunmak istiyoruz.

Normalde bilgisayardan mail indirildiği zaman (outlook, windows mail veya thunderbird) gibi programlarda sunucuya “mail indirdim”  “sunucudan sil” komutu gönderilmektedir.Yani siz bu bu programlarla mail indirdiğiniz, yani açtığınız zaman o mail sunuculardan silinmektedir. Ama iki ayrı cihazdan bakmak ve indirmek istediğiniz zaman, örneğin telefondan, tabletten veya bilgisayardan maili açtığınız zaman bu mail sadece 1 cihazda görülme sorunu oluşturabilir.

İki Ayrı Cihazda Mail Görüntüleme Çözümü

Ayrı cihazlarda kurumsal maili görüntülemek için şu işlemleri yapabilirsiniz.

  • Bilgisayardan normal olarak POP3 sunucusunu seçerek mail tanımlama yapınız. Gelişmiş ayarlar bölümünde bulunan “iletinin bir kopyasını sunucuda bırak” bölümünü seçim yapılmamalıdır.
  • Cep telefonları için mail ayarı yaparken sunucu seçimi olarak IMAP sunucusu seçilmelidir. Yani POP3 olarak seçtiğiniz zaman yine tek yerde gözükebilir. IMAP sunucusu ile kurulum yapılmalıdır.Bu şekilde IMAP sunucusunda mailler silinmeden duracak ve bilgisayardan baktığınız zaman outlook  hesabınıza mailler inecektir.

Bu şekilde 1 den fazla cihazda rahat bir kullanım sağlayacaksınız.

Başka Bir Seçenek

Tüm posta kutunuz farklı cihazlarda olsun istiyorsanız şöyle bir seçenek daha uygulanabilir.Her cihaza kurduğunuz maillerde POP3 sunucusunu tanımlayın. Ancak ilk açtığınız mailler cihaza indirilip sunucudan silinmesin diye outlook kurulumu yaparken gelişmiş ayarlar bölümünde bulunan “iletinin bir kopyasını sunucuda bırak” bölümünü seçiniz. Bu şekilde sorun çözülecektir. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bu seçenek her cihazda seçili olursa mail kutusunun zamanla dolmasına sebeb olabilir. Bu yüzden sunucuda örneğin 15 gün sonra sunucudan sil seçeneği seçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir