Acemiler için WordPress kurulumu detaylarını sizlere anlatmak istiyoruz.Kurulum için farklı seçenekler mevcuttur. Bunlardan hangisini seçerseniz tercihi size kalmıştır.

WordPress Site Kurulumu-1

Öncelikle CPanel kullananlar için hemen kolay bir kurulum belirtmiş olalım. Özellikle isimtescil, natro gibi yerlerden hosting kullananlar bu konuda uğraşmadan çok kolay wordpress web site kurulumu yapabilirler.Öncelikle Cpanele giriş yapılarak Installatron Applications Installer butonuna tıklıyoruz.Aşağıda resmini paylaşıyoruz.

Daha sonrasında açılan uygulamalardan WordPress uygulamasının üzerine tıklıyoruz.Aşağıda resimde belirtilen gibi bir alan çıkıyor. Hemen sağ tarafta bulunan “İnstall this application” butonuna tıklıyoruz. Resimdeki gibi…

Bu sekmeye tıklayınca kurulum için bilgiler istenecek sizden.Gerekli alanları doldurup en altta sağ tarafta bulunan“İnstall” yazılı yere tıklıyoruz.Kurulum başlamıştır.Kurulum bitince www.domainadresiniz.com/wp-admin gibi bir link göreceksiniz.O linke tıklayarak sitenizin admin paneline giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi unutmadan kaydedin acemiler için wordpress web sitesi kurulumu bu kadar….

WordPress Web Site Kurulumu-2

FTP heasbı üzerinden wordpress kurulumu yapmak isteyenler bu adımı izleyerek çok kolay bir şekilde web sitesi kurmuş olurlar.Öncelikle https://tr.wordpress.org/ sitesine bağlanıp seçmiş olduğunuz bir wordpress sürümünü bilgisayarınızın masa üstüne indirmeniz gerekiyor. Daha sonra eğer domaini hosting ile entegre sağlanmamışsa hemen onu gerçekleştiriyoruz. Hostinge domain ekeleme yazımızdan faydalabilirsiniz. Ekleme yapıldıktan sonra size verilen ftp bilgilerini bir ftp programına giriş yaparak dosya bölümünü açıyoruz. örneğin Filezilla programı olabilir. WordPress dizinimizi şu şekilde yüklüyoruz.

Puplic_html sekmesine tıkladıktan sonra açılan WP-CONTENT klasörünün içine yazdırıyoruz. Daha sonra hostingimizde bulunan Cpanelimize giriş yaparak <VERİBATANLARI > başlığı altında bulunan <MySQL® Veritabanları> sekmesine tıklıyoruz.

Veribatan adını kullanıcı adımızı belirleyip kayıt yaptıktan sonra  bir kenara not alıyoruz.İnternet tarayıcısından domain adresimizi yazdığımız zaman karşımıza şöyle bir ekran çıkacaktır.

Devam tuşuna tıklayınca sizden kenara not alın dediğimiz bilgiler talep edilecektir.Veribatan ismini, veribatan kullanıcı adınızı ve şifrenizi istenilen yere giriş yaparak diğerlerine dokunmuyoruz ve devam diyoruz.Bir sekme daha gelerek sizden admin panel ve site başlığı, e-posta adresinizi isteyecektir. Burada wordpress admin panal için kendinize ait bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak e-posta adresimizide girerek en altta yer alan <Wordpress’i Kur> sekmesine tıklıyoruz.

Acemiler için  wordpress kurulumu ile ilgili sitenizi kurmuş oluyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir