WordPress Web Sitesi Taşırken Veribatan Hatası

WordPress web sitesi taşırken başınıza veribatan hatası alma ihtimali doğabiliyor.Bu hataları gidermektense bilmeyenler için siteyi yeniden yapmak daha basit geliyor. Veribatan hatası genelde veribatanı içeri aktarırken yaşanan bir sorundur. Veribatan döküm içeri aktarılamadı diye hata verirken şu şekilde bir yazı ilede karşılaşabilirsiniz:

 • ERROR 1273 (HY000) at line 160: Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_520_ci’
 • program ‘mysql’ finished with non-zero exit code: 1

bunun çözümü için veribatan sql dosyanızı bir kod açıcı ile açıp ” utf8mb4_unicode_520_ci ” kodunun yerine ” utf8mb4_unicode_ci ” kodunu yapıştırın ve kaydedin. Tabiki bu kod değiştirme yaparken toplu seçim yaparsanız tek tek uğraşmadan bir defada çözmüş olursunuz.Kaydet yaptıktan sonra tekrar yükleyin büyük ihtimal düzelecektir.

Bu uygulamayı yaptınız ve yine veribatan hatası devam ediyorsa PHP sürümünü düşürmeyi deneyin. Örneğin 5.6 sürümü deneyebilirsiniz.

WordPress Site Hosting Taşıma Yaptıktan Sonra İç Sayfalar Çalışmıyor Hatası

WordPress site hosting taşıma yaptıktan sonra anasayfa çalışıyor ama iç sayfalar çalışmıyor hatası ile çoğu kişi karşılaşmıştır.Burada çok kimse olayın teknik durumunu bilmeden yeniden wordpress web sitesi kurulumu yapanlar vardır. Lakin aslında sorun en fazla “htaccess” dosyası ile alakalıdır.

ÇÖZÜM

Eğer wordpres web sitesi taşımasını bir eklenti ile yaptıysanız  “htaccess” dosyası genelde eksik oluyor. Puplic_html dosyasını FTP ile açıp içine bir htaccess dosyası yükleyin sorun çözülecektir. Ftp kullanmasını bilmeyenler hosting üzerinden dosya yöneticisi bölümünden gerçekleştirebilir.

WordPress sitelerde htaccess dosyaları hepsi aynı özelliği taşımaktadır. Yani her sitenin kendine özgü değildir.Herhangi bir web sitesinden kopya alıp yüklemenizde durumu çözecektir.

Telefon ve Bilgisayarda Maillere Ulaşım Çözümü

Telefon ve bilgisayar da maillere ulaşım çözümü hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.Sadece tek cihazda kullananlar için böyle bir problem söz konusu değildir. POP3 sunucusu üzerinden kurumsal mail kullananlarda ve genelde bir maili bir kaç farklı cihazda görüntülemek isteyenlerde bazı problemler yaşanmaktadır.Bunun çözümü için bazı öneriler sunmak istiyoruz.

Normalde bilgisayardan mail indirildiği zaman (outlook, windows mail veya thunderbird) gibi programlarda sunucuya “mail indirdim”  “sunucudan sil” komutu gönderilmektedir.Yani siz bu bu programlarla mail indirdiğiniz, yani açtığınız zaman o mail sunuculardan silinmektedir. Ama iki ayrı cihazdan bakmak ve indirmek istediğiniz zaman, örneğin telefondan, tabletten veya bilgisayardan maili açtığınız zaman bu mail sadece 1 cihazda görülme sorunu oluşturabilir.

İki Ayrı Cihazda Mail Görüntüleme Çözümü

Ayrı cihazlarda kurumsal maili görüntülemek için şu işlemleri yapabilirsiniz.

 • Bilgisayardan normal olarak POP3 sunucusunu seçerek mail tanımlama yapınız. Gelişmiş ayarlar bölümünde bulunan “iletinin bir kopyasını sunucuda bırak” bölümünü seçim yapılmamalıdır.
 • Cep telefonları için mail ayarı yaparken sunucu seçimi olarak IMAP sunucusu seçilmelidir. Yani POP3 olarak seçtiğiniz zaman yine tek yerde gözükebilir. IMAP sunucusu ile kurulum yapılmalıdır.Bu şekilde IMAP sunucusunda mailler silinmeden duracak ve bilgisayardan baktığınız zaman outlook  hesabınıza mailler inecektir.

Bu şekilde 1 den fazla cihazda rahat bir kullanım sağlayacaksınız.

Başka Bir Seçenek

Tüm posta kutunuz farklı cihazlarda olsun istiyorsanız şöyle bir seçenek daha uygulanabilir.Her cihaza kurduğunuz maillerde POP3 sunucusunu tanımlayın. Ancak ilk açtığınız mailler cihaza indirilip sunucudan silinmesin diye outlook kurulumu yaparken gelişmiş ayarlar bölümünde bulunan “iletinin bir kopyasını sunucuda bırak” bölümünü seçiniz. Bu şekilde sorun çözülecektir. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bu seçenek her cihazda seçili olursa mail kutusunun zamanla dolmasına sebeb olabilir. Bu yüzden sunucuda örneğin 15 gün sonra sunucudan sil seçeneği seçilebilir.

Microsoft Duyurdu-Linux OS’i Hack’leyene 100 Bin Dolar Ödül

Microsoft Linux tabanlı Azure Sphere’i hack’leyebilene 100 bin dolara kadar ödül vereceğini tüm dünyaya duyurdu.
ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft yaptığı ilginç ve bir o kadar da iddialı açıklamalarla bir anda gündemi meşgul etmeye başladı.
Şirket güvenlik araştırmacılığı yapanları ve bu konuda iddialı oalnları Azure Sphere OS’un temelini oluşturan özel Linux işletim sistemini hacklemeye davet etti ve büyük bir ödül vaad ederek bir anda dünyaya mesaj vermiş oldu.

Sistemimizin kritik açıklarını bulanlara 100 bin dolar ödül vereceğiz diyerek açıklamayı tüm dünyaya duyurdu.

Şirket bu alanda yaptığı açıklamaya göre, 1 Haziran ile 31 Ağustos arasında yapılacak olan Azure Sphere Security Research Challenge’a katılmak isteyenler
15 mayıs tarihine kadar kesinlikle kayıt yaptırması gerekiyor diye bildiri yaptı.

Dünya devi olan Microsoft, önceki dönemdede Windows işletim sistemi, Microsoft Edge tarayıcısı ve Microsoft Office’in dahil edidiği ürünlerindeki olası bir
sistem açıklarını ortaya çıkarmak ve hatalarını saptayabilmek için buna benzer bir program ortaya koymuştu.

Böylece gözden kaçan küçük bir açıkta olsa ortaya çıkararak sağlam bir şekilde piyasaya sürmeyi hedeflediğini açık açık ortaya koymuştu.

Şimdi ortaya atılan bu iddia ile bakalım bu işin ustaları bir açık yakalayabilecekmi, veya yakalasa bile Migrosoft bu işi gizli mi tuatacak hep beraber bekliyoruz.

Google’ın Yeni Site Hızı Test Aracı-Core Web Vitals

Kullanıcıları bıktıran ve yüklenme hızı yavaş olan web sitelerini hızlandırmak için çalışmlar yapan Google, bu konuda yeni eklentisi olan Core Web Vitals’ı ortaya çıkarmış bulunuyor.
Tabiki web dünyasında kullanıcılar Core Web Vitals bizlere neler sunacak diye düşünmeye başlıyor.

Peki Google bu eklentiyle bizlere ne gibi hizmetler sunmuş olacak? İşte cevapları:

Google, yeni hizmet olarak yayınladığı Core Web Vitals eklentisiyle yavaş web sitelerini hız testine tabi tutmanmızı sağlayarak bizlere yol gösterecek.
Bu eklenti, Google’ın web sitelerini hızlandırmada web programcılarını ve geliştiricileri web sitelerini hız konusunda ve bazı alanlarda teşvik edecek.

Ortalama 10 yıldan beri web’i hızlı bir hale getirmek için yoğun çaba sarfeden Google, web tarayıcısı Chrome’u da bu sorunu çözmek için ortaya çıkarmıştı.
İnternet dünyasında çok hızlı açılan web sayfaları, herkesinde bildiği gibi Google’da ve diğer arama motorlarında daha çabuk üst sıralamalara tırmanabiliyor.
Özellikle herkesinde bildiği gibi internet dünyasından para kazananlar üst sıralara geldiği zamanda, daha çok müşteriye sahip oluyorlar.

Web Sitesi Trafiğini Nasıl Arttırabiliriz?

Web sitesi trafiğini nasıl arttırabiliriz diye düşünen ve düşüncesini hayata geçirmeyi düşünen site sahibi çok fazla olsa gerektir.Çünkü web sitesinin kullanım amacı ya kurumsal kimlik için yada sanal mağaza olarak kullanıldığı için müşteri çekmek amacı taşımaktadır.

Web trafiği ve ziyretçisi çok yüksek sitelere baktığınız zaman genelde bilgi veren ve geniş içeriklerle dolu olduğunu göreceksiniz.İnsanların ilgisini çekecek ve ilgiyle okuyacakları içerikler girerek ziyaretçilerini devamlı takipte tutmaktalar. Migrosoft’un sahibi olan Bill Gates web siteleri konusunda “içerik kraldır” diye bir söz söylemiştir.Tabiki arama motorları bu konuda doğal içeriğe önem vermektedir. Kopya içerik kullananlar web sitesi trafiğini arttırmak yerine elinde olanlarıda kaybedebilirler.Şu aşağıdaki bilgileri uygularsak web sitesi ziyaretçi çekme yöntemlerinin bir bölümünü tamamlamış oluruz.

 • Tamamen içerikleri oturup kendimiz yazmalıyız.Kopya içerikler web sitemizi zengin hale getirsede  kısa vadede kazandıklarınız uzun vadede sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.
 • Resimleri içeriğe uygun seçmek ve optimize etmek yine bir nebze fayda sağlayacaktır.Birde kopya içerik kullanmadan özgün resimler yüklemek güncellik açısından çok önemlidir.Ziyaretçiler her yerde aynı resimleri gördüğü zaman gözden düşme tehlikesine girebilirsiniz.
 • Sürekli elinizden geldiği kadar güncel ve doğal içerikler eklemek arama motorlarına sitenizi sevdirecektir.
 • Ziyaretçi çekmek için anahtar kelimelerinizi ve konularınızı düzgün seçmeniz gerekecektir.Web trafiğini arttıralım derken sizinle alakalı olmayan şeyler paylaşmak kısa zaman içinde ziyaretçilerin geri kaçmasına vesile olacaktır.
 • Yazacağınız makale içinde anahtar kelimeniz en az üç defa ve en fazla beş defa geçecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir.
 • Belirli bir zaman Google Adwords desteği alarak web ziyaretçilerinizi arttırabilirsiniz.
 • Googlede ücretli şekilde çıkarım diye düşünenler ne kadar ziyaretçi çekerse çeksin ödemeyi kapattığı zaman geriye atılacaktır.Googlede ücretsiz şekilde faydalanmak elbette daha akıllıca olacaktır.Ama satış yapmak isteyenler için tabiki Adwords desteği kaçınılmazdır.
 • Paylaşımlarımızı sosyal medyada paylaştığımız zaman kısa zamanda çok ziyaretçi almamız mümkün olacaktır. Web sitemize ziyaretçi çekme yöntemleri olarak sosyal medyayı da aktif kullanabiliriz.
 • Google Search Console sistemini çok iyi kullanmamız gerekir.Çünkü index almanın yolu buradan geçeceği için takibini düzgün yapmak ve site haritasını güncel tutmak çok iyi olacaktır.
 • Birde en önemlisi aynı isimde sayfalar açmayın çünkü kendi kendinizle rekabet etmiş olursunuz.
 • WordPress kullananlar için güzel bir seo eklentisi ve sitemap eklentisi kullanmak en akıllıca olandır. Bizim önerimiz seo eklentisi için All In One SEO Pack, sitemap eklentisi içinde Google XML Sitemaps eklentisini önermekteyiz.Tabiki kaliteli başka eklentilerde mevcuttur.
 • Güzel bir web siteniz var ve sadece ziyaretçi sorunu varsa profesyonel bir seo uzmanı yardım almak en akıllıca olacaktır.

REHBER SOFT olarak doğal içerik ve teknik yardım konusunda tüm dostlarımıza çözüm ortağı olmaktayız.

WordPress Site Yönetici Mailini Değiştirme Yöntemleri

WordPress Web Site Yönetici Mailini Değiştirme

WordPress web siteleri için yönetici mailini değiştirmek isteyenler için 2 tane çözüm yöntemi mevcuttur.Bazen 1’inci yöntemde takılmalar olunca başka yöntemi denemek gerekli olabiliyor. İşte çözüm yöntemleri:

WordPress Web Site Yönetici Maili Değiştirme Yöntem-1

Öncelikle wordpress web sitenizden admin panel girişi yapıyorsunuz.Daha sonrasında ayarlar sekmesine tıklayarak genel bölümünü seçiyoruz. Bu bölümde WordPress yönetici e-posta adresini değiştirip kendi istediğiniz e-postanızı yazarak aşağıda bulunan değişiklikleri kaydet butonuna basıyoruz.Kaydettikten sonra işlem tamam olmuyor.Çünkü yönetici mail adresine bir bildiri gelmesi gerekiyor. Gelen doğrulamayı kabul edipte etkinleştirdiğiniz zaman Yönetici e-posta adresi değişmiş oluyor.

WordPress Web Site Yönetici E-Posta Değiştime Yöntem-2

Bu bölümde Hosting yönetiminden C-Panel bölümüne giriyorsunuz. Daha sonrasında phpMyAdmin bölümüne tıklıyorsunuz.Aşağıda resmini sizler için paylaştık.

phpMyAdmin bölümüne giriş yaptıktan sonra wp_options bölümünü bularak üzerine tıklayıp giriş yapıyoruz.

Buraya giriş yaptığınız zaman web sitenizle ilgili bazı bilgileri sizlerde göreceksiniz. Buradaki yönetici mailini buluyoruz.Sizler için kolay olsun diye aşağıdaki resimde kırmızı renkte işaretledik.

İsterseniz mail adresi üzerine 2 defa tıklayarak değişim yapıp kaydedebilirsiniz.Veya hemen hizasında bulunan düzenle  yazısının üzerine tıklıyoruz.Burada bulunan e-posta adresini silip kendi istediğinizi yazıyorsunuz ve aşağıda bulunan <git> veya <kaydet> bölümüne tıklayarak kaydediyoruz. Artık bu şekilde WordPress yönetici e-posta adresimizi değiştirmiş olduk…

 

2020 Yılında Seo Trendleri Nelerdir?

2020 yılı seo trendleri çoktan web çalışması yapan kişilerin araştırma konusunda girdi bile. Bizde Rehber Soft olarak 2020 yılında seo optimizasyonu alanında sizler için faydalı bilgileri bir nebzede olsada sunmaya çalışalım.Çünkü seo denince üç beş teknikten ibaret değildir.Ama önemli gözden kaçanları ve gündemde olanları derlemeye çalışalım…

Web siteleri 2020 yılında da güvenli olmak zorunda

Kullanıcı güvenliği seo ile pek bağlantılı görünmesede aslında çok bağlantısı vardır.Çünkü müşteriler web sitenizi ziyaret ederken kırmızı şekilde bu site güvenli değil yazısını gördüğü zaman bir korku hakim olup geri çıkabiliyor.Web sitesini kısa sürede terk ettiği zaman arama motorları bunu kayda alıp düşük puan kalitesi vererek web sitenizin organik aramadaki yerini geri sayfalara atabiliyor.

Güvenlik ssl sertifikası satın alınmayan sitelerde tarayıcıda url başlangıcı ( http) olarak güvenli değil yazısını herkes görmektedir. Google kullanıcılarına HTTPS kullanmasını tavsiye ediyor. En azından ucuz fiyatlısından bile olsa bir ssl güvenlik sertifikası satın alarak googledeki yerinizi biraz olsun ileriye taşıyabilirsiniz.

Web Sitelerinizin Google Sesli Aramayla Seo Bağlantısı

Özellikle akıllı telefonların varlığından önce insanlar arayacağı kelimeleri bilgisayarda masa üstünden yazarak arama yapıyorlardı.Akıllı telefonların bu trendi ele geçirmesi ile googledeki stratejilerde değişiklik göstermeye başladı. Çünkü insanlar telefonlara sesli aramalarla anahtar kelime komutu vermeye başladı.2020 yılında internet kullanıcılarının %50 si sesli aramayla arama yapacağı öngörülüyor.Web sitelerinizi sesli arama algoritmasına göre optimize ederseniz seo optimizasyonu konusunda yine sıralamada yükseleceğinizi unutmayın.

Doğal Müşteri Yorumlarının Google Seo Optimizasyonu İçin Faydaları

En değerli seo tekniklerinden olan doğal müşteri yorumları 2020 yılındada etkisini korumaya devam edecek. Çünkü arama motorlarının en önem verdiği şey güncellik ve doğallıktır. Bir makale yazdığınızda insanlar yorum yapacağı ve soru soracağı şekilde bir uygulama yaparsanız kısa sürede yol alacağınıza hiç şüphe etmeyin. Ama arama motorları çok küçük şeyleri bile ayırt edebildiği için aynı İP numarası üzerinden yorum yapanlar ve cevaplayanlar bunun faydasını pek göremeyeceklerdir.Bizim Rehber Soft olarak tavsiyemiz doğal müşteri yorumları almaya çalışarak hit alabilirsiniz.Ayrıca bir müşteri soru sorduğunda ve yorum yaptığında kesinlikle mükemmel bir şekilde onu cevaplamanız size çok fayda sağlayacaktır.

WordPress Eklenti Güncelleme Yapınca Site Çökmesi

WordPress eklenti güncelleme yapınca web sitesi çökmesi herkesin başına gelebilecek bir sorundur.Wordpress te genel olarak en fazla bu sorun eklenti bağlantı lı temalarda yaşanmaktadır.Bu sorun genelde ikiye ayrılmaktadır.Aslında en büyük sıkıntı kullanıcının bu sorunu çözmek için bilgisi olmadığından çok büyük bir telaşa kapılmasıdır. Yoksa çözümü aslında basittir.

Wordpres eklenti güncelleme yapınca site çökmesi çözümü 1 yöntem

WordPress temaların bazıları eklenti ile çalıştığı için eklentiyi pasif hale getirmeniz durumunda şablon çöker ve yaptığınız tüm tasarım bozuk birhal alır. Eklentiyi tekrar aktif ettiğinizde web sitenizin görüntüsü tekrar düzelir.

Eklentiyi güncelleme yapınca aynı sıkıntı ile karşılaştığız olabilir. Çünkü bütün temaların ve eklentilerin bir sürümü vardır. Sürüm uyuşmadığı zaman çökme yaşanır.

Genel olarak WordPress eklenti kaynaklı sorunlar PHP sürümü kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. WordPress PHP sürümünüz 5 noktalarda ise eklentiyi güncelleme yapınca bir çalışma yaşanır ve site çöker. Bu sorunda iki türlü aşılabilir.

 • Eklentiyi tekrar eski sürüm olarak yükleme işlemi bu sorunu çözebilir.
 • PHP sürümünüzü eğer 5 noktalarda ise bunu PHP 7 sürümüne yükseltmek işlemi çözecektir

Eğer bu işlemleri yaptığınız en halde hâlâ sıkıntı yaşıyorsanız WordPress tema eklentisinin yıllık süresi dolmuştur ve sizden ödeme beklemektedir.Bizim tavsiyemiz eklenti yardımı ile tasarım ve editör işlemi sunan WordPress temalarından uzak durmanızdır. Zaten Google’da ilerleme konusunda sıkıntı vermektedir.Bunun yerine daha güzel ve CSS ile kaynak kodları ile tasarımı yapılmış WordPress temalarını tercih etmenizi öneriyoruz…

HTML-5 İle Web Tasarım

HTML Web Tasarım ve Özellikleri

HTML 5  alt yapısı mükemmel bir web sitesi yapmak hem kolay hemde çok ilgi çekici olacaktır. HTML kodlamasından biraz olsun anlayanlar hayal ettikleri tasarımları oluşturmakta çok güçlük çekmezler.Mükemmel bir html web tasarımı için belirli programlarda kullanabilirsiniz.Örneğin bunlardan önde gelen “Adobe Dreamweaver” gibi bir programı kullanarak görkemli bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

HTML siteler wordpress, joomla veya diğer dinamik web siteleri gibi değil aksine statik bir yapıya sahiptir.Bu yüzden googlede dinamik siteler gibi hızlı bir şekilde yükselemez.Çok profesyonel hazırlanan bir altyapıya sahip olması gerekir.Genelde html web tasarımlarının tercih sebebi mükemmel bir görünüm elde etmek ve web sitesi üzerinde istediğiniz tasarlamaları kolay bir şekilde yapabilmenizdir. Ama statik bir altyapıya sahip olduğu için admin paneline sahip değildir.Bu konuda tecrübesi yüksek olanlar php bir admin paneli entegre ederek kullanımı kolaylaştırmaya çalışmaktadır.Oysaki wordpress, joomla, magento gibi kurulumlarda size sistem otomatik bir admin paneli sunmaktadır.

HTML 5 Web Site Kullanmanın Bazı Özellikleri

 • Görsel olarak çok kaliteli bir web sitesi meydana çıkarabilirsiniz. Tabiki css den azda olsa anlamanız gerekmektedir.
 • Html web site tasarımı ile eğer admin paneli kullanmaz iseniz saldırılara karşı güvende olursunuz.
 • Canınız istediği zaman sadece içerik olarak değil tasarımı ile farklılık oluşturabilirsiniz. Yani tasarım değişikliği yapabilirsiniz.
 • Sanal alemde hızlı bir web sitesi istiyorsanız html web sitesinden daha hızlısını bulmak biraz zordur.
 • Mobil uyumluluk konusunda küçük müdahelelerde bulanabilir mobilde de farklılık oluşturabilirsiniz.